تعمیر گیربکس صنعتی و مزایای آنالیز ارتعاش

تعمیر گیربکس صنعتی

تعمیر گیربکس صنعتی

گیربکس مجموعه ای از چرخ دنده ها است که انرژی مکانیکی را از یک منبع قدرت دوار مانند الکتروموتور به یک دستگاه خروجی منتقل میکند. انرژی ارسالی به سرعت، گشتاور و جهت دستگاه متحرک تاثیر میگذارد. بنابراین گیربکس ها در همه وسایل متحرک مانند خودرو ها و تجهیزات حمل مواد و توربین های بادی و غیره استفاده میشوند. این تجهیرات به دلیل استفاده در شرایط محیطی سخت مستعد آسیب و خراب شدن هستند. به دلیل نقش کلیدی آنها در دستگاه های مکانیکی، تعمیر گیربکس صنعتی توسط افراد قابل اعتماد بسیار مهم است.

سه مزیت بزرگ تعمیر گیربکس صنعتی

گیربکس یکی از قطعات پرکاربرد و مهم در بسیاری از کاربری های صنعتی است. صنایع مختلف سرمایه گزاری های متفاوتی بر روی گیربکس های صنعتی میکنند. خیلی مهم است که از گیربکس ها به خوبی نگهداری شود و شرایط استفاده آنها رعایت شود تا اینکه مجبور به صرف هزینه های زیاد برای تعمیر یا تعویض این قطعه کار آمد در آینده نشوند.

کارایی و عملکرد گیربکس ها میتواند تاثیر مثبت و منفی بزرگی بر روی تولید بر اساس شرایط بگذارد. از این رو برای رسیدن به کارامدی در کار و دوری از اثرات جانبی منفی در خط تولید، بررسی و تعمیر گیربکس صنعتی به صورت منظم و ثابت نیاز است. در مقاله پیش رو در مورد مزایای مختلف تعمیر گیربکس های صنعتی صحبت خواهیم کرد.

تعمیر گیربکس صنعتی و آنالیز ارتعاش

مزایای بازسازی گیربکس های صنعتی

صنایع مختلف برای نرخ بازگشت سرمایه خود به استفاده از گیربکس های مناسب تکیه میکنند. بعضی مواقع بهتر است که به دنبال تعمیر گیربکس صنعتی خود به جای جایگزینی با یک گیربکس جدید باشیم. چرا ؟

برای دانستن سه مزیت اصلی بازسازی گیربکس های صنعتی ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

 • تمام قطعات به طور کامل بررسی میشوند.

این مساله مهمترین مزیت تعمیر و بازسازی یک گیربکس صنعتی است.تمامی قطعات گیربکس باز شده و بیرون آورده میشوند تا چکاپ و بررسی کامل بر روی آنها انجام شود.این مساله کمک میکند تا تمامی قطعات از نظر ساییدگی و پارگی احتمالی مورد بررسی کامل قرار گیرند. یک سایش کوچک ممکن است در آینده باعث خرابی شود. بنا براین، این فرایند بازرسی به تصمیم گیری در مورد نیاز به تعویض یک قطعه خاص کمک میکند.

بدین گونه تعویض یک قطعه که در عنقریب تبدیل شدن به یک قطعه بی استفاده است می‌تواند از تعمیرات آتی جلوگیری نماید. علاوه بر این، به صرفه جویی در هزینه، زمان کمک می کند و نیازی به توقف عملیات تا پایان تعمیر نیست.همه این موارد اثر مثبتی بر مسایل مالی پروژه در کنار کاهش زمان توقف پروژه خواهند داشت.

این موارد باعث میشوند تا بررسی های منظم و تعمیرات گیربکس های صنعتی بسیار مهم باشند.

 • گارانتی در دسترس

وقتی که یک متخصص گیربکس شما را بازسازی میکند ، شما واجد شرایط دریافت گارانتی برای قطعات تعویض و یا تعمیر شده میشوید و دیگر نیاز به نگرانی برای قطعات ذکر شده نیست.

 • جایگزین اقتصادی

بازسازی و تعمیر گیربکس صنعتی یک عمل مقرون به صرفه برای تعمیر و نگهداری است.از این رو بازسازی گیربکسها به جای تعویض آنها با یک گیربکس جدید همیشه انتخاب خوبی است. شاید به این فکر کنید که بازسازی و تعمیر به دلیل قیمت ارزان باعث کاهش کیفیت کار خواهد شد.

برعکس، در تعمیر مجدد اطمینان حاصل می شود که گیربکس با تمام مشخصات سازنده اصلی مطابقت داشته باشد. البته سپردن این امر به دستان متخصصی توانمند نیز در کیفیت خروجی تاثیر بسزایی خواهد داشت. هر قسمت از گیربکس تعمیر و باز سازی شده مانند یک گیربکس کاملا جدید عمل خواهد کرد.

موارد ذکر شده در بالا تنها بخش کمی از مزایای تعمیر و یا باز سازی یک گیربکس صنعتی است. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با کارشناسان این امر مشورت نمایید.

بررسی وضعیت گیربکس

چک لیست بررسی وضعیت گیربکس ،مواردی که باید در نظر گرفته شود.دنده ها و جعبه دنده ها (گیربکس ها) نقش اساسی را در تجهیزات مکانیکی ایفا میکنند. از این رو ضروری است که این قطعات تحت بررسی های متفاوتی قرار بگیرند تا بهینه ترین خروجی را برای کاربر و دستگاه داشته باشند. انجام تعمیرات و یا بازرسی های منظم نیاز به یک برنامه منظم دارد.

موارد مهمی وجود دارند که در بحث تعمیر گیربکس صنعتی و در حین نگهداری باید بررسی شوند. لیست زیر چک لیست بسیار مهمی است که در هنگام بازرسی گیربکس باید مد نظر قرار بگیرد.با بازرسی دقیق و طبق برنامه احتمال اینکه گیربکس با بهترین عملکرد خود کار کند بالا میرود.

 • رتبه بندی گیربکس را بررسی کنید

درجه حرارتی و مکانیکی گیربکس را بررسی کنید و همچنین فراموش نکنید که گیربکس باید مطابق با مشخصات سازنده کار کند.

 • گیربکس را تمیز کنید

یکی دیگر از موارد مهم در چک لیست همین مورد است که به گیربکس اجازه میدهد تا بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد. اغلب گیربکس ها در محیط های کثیف با گرد  غبار فراوان کار میکنند که می تواند ان را آلوده کرده و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.

 • نشتی روغن را بررسی کنید

نباید هیچ گونه نشتی روغن وجود داشته باشد. نشتی روغن عملکرد کلی گیربکس را مختل میکند. نشت روغن نتیجه خرابی درزگیرهای شفت است و اجازه ورود آب،گرد و غبار و زباله را میدهد و روی روانکاری گیربکس صنعتی تاثیر میگذارد. بنابرین توصیه میشود که حتماگیربکس مهر و موم باشد تا گرد و غبار وارد نشود.

 • تهویه محیط

از تهویه و قرار گیری مناسب گیربکس در محیط اطمینان حاصل کنید. این امر به جلوگیری از ورود گرد و غبار و زباله به گیربکس کمک میکند و به آن اجازه میدهد به راحتی نفس بکشد.

 • روغن کاری منظم

لازم به ذکر نیست که روانکاری مناسب و به موقع گیربکس بر اساس مشخصات و درجه و کمیت سازنده باید رعایت شود.

 • از گرمای بیش از حد جلوگیری کنید

میتوانید از تفنگ دمای مادون قرمز برای بررسی تغییرات ناگهانی دما استفاده کنید. از گرمای بیش از حد باید اجتناب شود. شما میتوانید به دنبال نشانه های داغ شدن بیش از حد مانند تغییر رنگ قسمت بیرونی گیربکس باشید.

 • تماس ها و سایش دنده را بررسی کنید

در فواصل زمانی منظم باید سایش احتمالی گیربکس را بررسی کنید. همینطور ببینید که ایا تماس های بین دندانه های چرخ دنده دارای نا هماهنگی میباشد یا خیر.

 • تجزیه تحلیل ارتعاش

به صورت کلی گیربکس ها در محیط های پر سر و صدا استفاده میشوند. بنابرین حتی اگر تغییر یا افزایش صدا وجود داشته باشد ممکن است که شنیده و حس نشود و این خیلی خطرناک است. بنابریان توصیه ما این است که آنالیز ارتعاش دقیق طبق برنامه و به صورت منظم انجام پذیرد.

این بود چک لیست بازرسی دنده و گیربکس صنعتی که توصیه میشود حتما دنبال شود تا هیچ جنبه ای از بازرسی از دست نرود. اگر میخواهید دنده و گیربکس خود را بررسی کنید توصیه ما این است که با افراد متخصص مورد اعتماد مشورت نمایید.

آنالیز لرزش و ارتعاش گیربکس

در ادامه به بررسی مزایای تعمیر گیربکس صنعتی و انالیز لرزش برای گیربکس صنعتی میپردازیم. چرخ دنده ها در عملکرد مناسب هر دستگاه مکانیکی نقش بزرگی را ایفا میکنند و حرکت مورد نیاز را با سرعتی کنترل شده ارائه میدهند.بنا بر این گیربکس ها باید به چند روش تجزیله و آنالیز بشوند تا از عملکرد بهینه آنها اطمینان به دست بیاوریم.

در غیر این صورت تاثیرات منفی را بر عملکردشان در طول زمان شاهد خواهیم بود.خرابی گیربکس میتواند منجر به مشکلاتی نظیر توقف تولید و متعاقبا ضرر های مالی شود. در طی سالیان گذشته تکنیک ها و تست های مختلفی برای تشخیص مشکل و یا سلامت چرخ دنده ها استفاده شده است و تجزیه تحلیل ارتعاش یکی از محبوب ترین آنها است.

این تکنیک به شناسایی عیوب و مشکلات در مراحل اولیه کمک میکند و همچنین به کاربر اجازه میدهد تا اقدامات مناسب و احتیاطی را انجام دهد. در ادامه توضیحاتی تکمیلی در مورد تست لرزش گیربکس ارایه خواهیم داد.

تعمیر گیربکس صنعتی و باز سازی و انالیز ارتعاش

 

بیشتر بخوانید : آنالیز لرزش و نویز الکتروموتور

 

مروری سریع بر انالیز ارتعاش دنده

انالیز ارتعاش به طور گسترده ای در واحد های تولیدی برای بازرسی گیربکس های صنعتی استفاده میشود. این روش رایج ترین روش انالیز و تجزیه تحلیل خطای چرخ دنده است که مصرف کننده را قادر میساز تا از خرابی گیربکس جلوگیری کند.

همانطور که از نام آن پیداست این تکنیک صدای داخل گیربکس را بررسی و تحلیل میکند. گیربکس های صنعتی از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند که هر قطعه در حین کار ارتعاش متفاوتی را در فرکانس منحصر به فرد خود ایجاد میکند. اگر آسیبی وجود داشته باشد،الگوی نویز به طور کامل تغییر خواهد کرد.

تغییر ایجاد شده در ارتعاشات به تشخیص نوع آسیب دیدگی و منبع آن کمک میکند.به عنوان مثال اگر ایراد از عدم تعادل یا تراز نا مناسب باشد الگوی نویز متفاوت خواهد بود.

مزایای آنالیز ارتعاش دنده

تکنیک های مختلفی برای تجزیه تحلیل ارتعاش برای تشخیص خطاهای دنده وجود دارد. انالیز حوزه زمان، انالیز رزونانس،تجزیه تحلیل انازه گیری فاز ،تجزیه تحلیل پاکت ، انالیز مدار و … از این دست آزمایشات هستند. این تجزیه تحلیل ها ایراد را در مراحل اولیه تشخیص میدهند و مزایایی را به شرح زیر برای کاربر به ارمغان خواهند آورد.

 1. یکی از مزایای اصلی آنالیز ارتعاش این است که محیط کاری ایمنی را برای کاربران ارائه میدهد.چطور؟ تجزیه تحلیل ارتعاش دنده یک تکنیک تعمیر و نگهداری پیشبینی است که به شناسایی و رفع عیوب دنده که ممکن است بر طول عمر تجهیزات اثر بگذارد کمک میکند و این امر به ایجاد محیطی امن برای کارگران کمک می کند.
 2. از دیگر مزایای انالیز ارتعاشات دنده این است که تعمیرات مورد نیاز را برای رفع مشکل احتمالی را  پیشنهاد میدهد.این امر به کارگران و کاربران اجازه میدهد تا در انجام وظایف خود با بهره وری بالا کار کنند.
 3. انالیز ارتعاش دنده گیربکس با کاهش دفعات خرابی و کاهش نیروی کار و همینطور کاهش هزینه های تعمیر و زمان مورد نیاز برای تعمیر به کاهش هزینه های کلی کار کمک خواهد کرد.
 4. این انالیز همینطور به افزایش تولید کمک میکند. با کاهش هزینه نیروی کار و تعمیرات و مشکلات احتمالی کمتر میتوان حجم تولید و درامد را در بازه های زمانی مشخص افزایش داد.
 5. استفاده از تکنیک انالیز چرخ دنده میتوان هزینه تجهیزات را به میزان قابل توجهی کاهش داد. همانطور که قبل تر هم ذکر شد این تکنیک کمک میکند تا نیاز به تعمیرات را پیشبینی کنیم قبل از اینکه اتفاق خاصی بیافتد و این امر به کاهش قابل توجه هزینه تجهیزات کمک میکند.

تعمیر گیربکس چینی 

با توجه به تعداد سوالات و تماس ها با ما در خصوص تعمیر گیربکس چینی در صورت نیاز به استعلام موجودی قطعات و سایر سوالات میتوانید در شبکه های اجتماعی به همکاران ما پیام داده و عکس و تصویر گیربکس مد نظر خود را برای ما ارسال فرمایید تا در اسرع وقت بررسی شود . یا در صورت امکان تعمیرکار مناسب معرفی گردد. معمولا گیربکس های کتابی و کوچک چینی با توجه به قیمت مناسبشان ارزش تعمیر ندارند و جایگزینی آنها کاری به صرفه تر و ایمن تر است.

با خواندن این مقاله تا به اینجای کار با مفهوم آنالیز ارتعاش دنده آشنایی نسبی پیدا کردید. برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام تست های مربوطه میتوانید با کارشناسان و متخصصین این امر در سایت آبادگرموتور مشورت نمایید.

 

8 فاکتوری که گریس کاری بلبرینگ الکتروموتور را تحت تاثیر قرار میدهد

عامل 51 درصد از خرابی الکتروموتور ها بر طبق آمار بلبرینگ ها هستند. 80 درصد...

الکتروموتور بالابر ساختمانی – خرید و قیمت لوازم بالابر ساختمانی

نحوه انتخاب الکتروموتور بالابر ساختمانی

3 دیدگاه

الکتروموتور ترمز دار چیست؟

میتوان الکتروموتور های معمولی را نیز با تجهیز کردن به ترمز و دیسک و... به...

1 دیدگاه

گیربکس سهند اصفهان – معرفی محصولات و ویژگی ها

گیربکس های پر استفاده و پرکاربرد و به اصطلاح رند سهند شامل گیربکس های هلیکال...

چرا همه باید برای انقلاب صنعتی چهارم آماده شوند؟

صنعت 4.0 یا انقلاب صنعتی چهارم را میتوان به عنوان ادغام بیشتر رایانه ها و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *