موتور ویبره بدنه چیست ؟ ویبراتور صنعتی

ویبراتور صنعتی

به وسیله ای که تولید ارتعاش میکند ویبراتور میگویند . موتور ویبره که در صنعت معمولا با نام ویبره بدنه شناخته میشود دستگاهی برای ایجاد ارتعاش در ماشین های صنعتی است. ویبراتور مورد نظر ما در این مقاله (ویبره بدنه یا موتور ویبره بدنه) میباشد که ظاهری همچون الکتروموتور دارد و بیشتر به صورت سه فاز در بازار موجود است و معمولا به رنگ نارنجی و آبی کمرنگ موجود می باشد .

این دستگاه برای سرند کردن انواع دانه ها، ایجاد ارتعاش در ماشین های صنعتی به منظور کاهش رطوبت و یا خالی کردن هوا از بتن مورد استفاده قرار میگیرد .

موتور ویبره بدنه

ویبراتور صنعتی

ویبره بدنه

نحوه کارکرد ویبراتور 

عملکرد دستگاه موتور ویبره بدنه یک مکانیزم ساده دارد ، به این صورت است که یک موتور الکتریکی (الکتروموتور) محوری را میچرخاند، حالا به دلیل این که این محور چرخنده در انتهای خود یک وزنه ناقص دارد (ناقص به این دلیل که کل 360 را پوشش نمیدهد و معمولا 25 تا 50 درصد را پر میکند) و باعث میشود که مرکز ثقل جا به جا میشود .

این جا به جایی مرکز ثقل باعث ایجاد گشتاور و سبب لرزش میشود .

به صورت تئوری در واقع اگر دو نیم دایره را به صورت معکوس در دو طرف یک شفت ببندیم و شفت حول محور خود به حرکت در بیاید به دلیل به وجود آمد نیروی گریز از مرکز ارتعاش به وجود می آید .

ویبره بدنه
موتور ویبره صنعتی

نکته : اگر دو جسم همگن به صورت دایره و به صورت یکنواخت در سر محور چرخنده قرار میگرفت هیچ گونه ارتعاشی به وجود نمی آمد و اصطلاحا هرز چرخیدن اتفاق می افتد .

نکته : هر چه سرعت چرخش پایین تر باشد ضربه کمتر اما قدرت ضربه زیاد و هرچه سرعت چرخش بالاتر باشد ضربه بیشتر اما قدرت ضربه کم تر است.

انواع دانه ها 

دانه کوچک : آرد – سیمان – ماسه – شکر- نمک- انواع پودر

دانه بزرگ : چوب – زغال سنگ – سنگ نمک – سنگ ریزه – کود

انواع ویبراتور 

موتور ویبره بدنه بر اساس نوع تغدیه

  • برقی 
  • بادی

ویبراتور بدنه بر اساس سطح مورد نظر 

  •  لرزش داخلی 
  • لرزش خارجی 

نکته : تفاوت الکترو ویبره برقی با بادی در منبع تغذیه آن می باشد.

انتخاب موتور ویبره 

در انتخاب الکتروویبره مورد نظر باید مواردی از جمله وزن بار اعمالی روی موتور ویبره بدنه و نوع سطح مقطعی که ویبراتور روی آن نصب میگردد توجه کرد.

اگر الکتروویبره بر روی قیف سوار شود حجم قیف و اندازه ورود و خروج آن مهم است.

ولی اگر موتور ویبره بدنه روی سطح صاف صاف باشد اندازه مساحت میز مورد نیاز است.

نکته مهم دیگر انتخاب توان و دور موتور مناسب جهت پیش بردن هدف و همچنین کاهش هزینه هاست.

نکاتی هنگام نصب ویبره بدنه 

  • محل نصب موتور ویبره بدنه می بایستی حتما صاف و تمیز باشد و منحنی نباشد چرا که در غیر این صورت به ویبره بدنه فشار مضاعف وارد میشود .
  • محل نصب ویبره بدنه میبایستی در مرکز ثقل سطح مورد نظر باشد که ارزش به صورت یکنواخت به تمام سطح مورد نظر صورت گیرد .
  • از آنجایی که ویبره بدنه سنگین است لرزش به وجود آمده ممکن است باعث جدایی و یا کنده شدن ویبره بدنه از سطح و آسیب رسیدن به آن میشود. میبایستی ویبره بدنه به صورت کامل و محکم بر روی سزح مورد نظر مهار شود تا از آسیب رسیدن به آن به دلیل سقوط الکتروویبره جلوگیری شود .
  • در صورتی که سطح مورد نظر قالب بتن باشد (فلز)، از آنجایی که جنس پوسته الکتروویبره از چدن (فلز) میباشد، با دو سطح فلزی رو به رو هستیم که کاملا مستعد عبور جریان برق میباشند . فلذا میبایستی نکات ایمنی در مورد برق گرفتی را رعایت کنیم تا از آسیب رسیدن جدی به اوپراتور و همینطور ابزار الات پیشگیری کنیم .
موتور ویبره برقی

ویبراتور برقی

ویبره بدنه صنعتی

ویبراتور صنعتی در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

ویبراتور های صنعتی در صنعت تولید سیمان و بتن ،صنعت تولید پلیمر و پلاستیک ،صنایع کشاورزی ،معادن ذغال سنگ ،صنایع شیمیایی

ویبراتور صنعتی در چه دستگاه هایی مورد استفاده قرار  میگیرد ؟

دستگاه سنگ خوردکنی،دستگاه سرند سییب زمینی پیاز، هاپرها، میز های ویبره، قالب های تولید سنگ، انواع قیف ها، دستگاه های سرند کننده حبوبات، انواع بذرها،هواگیر بتن، دسته های کنترلر کنسول بازی و …

ویدیو نحوه کار ویبره بدنه (ویبراتور صنعتی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×