الکتروموتور بالابر ساختمانی

تاریخچه

احتمالا شما هم تصاویر فیلم ها تاریخی را دیده اید که در آن بردگان در حال تلاش برای جا به جایی سنگ های عظیم برای ساخت یک معبد و یا یک مکان خاص در تلاش هستند

اهرام مصر نمونه مشهودی از سازه هایی هستند در زمان های قدیم برای ساخته شدن نیاز به وسیله ای داشتند که بتوانند سنگ ها و اجسام سنگین را در ارتفاعی به بالا بکشد این وسیله ها در آن زمان با قرقره های چوبی و طناب های کاملا معمولی ساخته می‌شدند که به دلیل ضعف در مواد این وسایل و پایین بودن سطح تکنولوژی معمولا حوادث جانی زیادی را در پی داشت

همچنین ایرانیان، چینیان و یونانیان باستان از این بالابر های ساده استفاده می‌کردند.

ساخت معبد آکروپلیس در آتن، پاسارگاد در ایران و معبد غار بزرگ گوزن در چین نمونه هایی هستند که می‌توان در این خصوص از آن ها نام برد.

این وسیله پر کاربرد به مرور زمان ترقی پیدا کرده و علاوه بر توانایی بالاتر در جابه جایی اجسام، از ایمنی بیشتری برخوردار شد و امروز نقش مهمی در جابجایی عمودی ابزار و مصالح در صنعت ساختمان و … دارد.

الکتروموتور بالابر

بالا برهای ساختمانی یا بالابر کارگاهی تکفاز و سه فاز جز اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمانی می باشند به طوری که نبود آنها یا از کار افتادن ناگهانی انها میتواند خساراتی را به همراه آورد.

وظیفه اصلی یک بالا بر ساختمانی انتقال مواد و مصالح به طبقات بالا تر میباشد به صورت کلی جابجایی مواد و مصالح به صورت عمودی کاری است که بالابر ساختمانی با نیروی تولید شده توسط موتور الکتریکی انجام میدهد.

دینام بالابر ساختمانی

موارد استفاده از بالابر ساختمانی

  • انتقال و جا بجایی بار در طبقات مختلف
  • آب گیری از چاه
  • بارگذاری روی ماشین های حمل بار

پس به طور کلی این ماشین که در آخرین طبقه ساختمان قرار می‌گیرد وظیفه جا بجایی بار از نقطه ای از ساختمان به طبقه دیگری از ساختمان را دارد.

انتخاب الکتروموتور بالابر

ممکن است برای انتخاب کردن الکتروموتور بالابری که میخواهید بسازید یا بالابری که قصد تعویض موتور آن را دارید دچار سردرگمی در انتخاب موتور شوید.

به همین منظور نیاز هست که مواردی را قبل از خرید و نصب الکتروموتور بررسی بفرمایید.

برای انتخاب دینام بالابر باید حتما از میزان ظرفیت مورد نیاز اطلاع داشته باشیم تا بر اساس آن بتوانیم توان یا قدرت و سرعت الکتروموتور مورد نیاز را تعیین کنیم.

از دیگر موارد مهم قبل از ساخت و یا سفارش بالابرها باید به محیط نصب ، ایمنی مورد نیاز و نوع کاربری اشاره کرد. بدیهی است که هر کدام از مولفه های ذکر شده میتواند در قیمت و کاربری بالابر ساخته شده تفاوت های بزرگی را رقم بزند لذا توصیه میشود قبل از ساخت یا سفارش بالابر از شرایط محیطی و ایمنی و … اطلاعات کامل در دسترس باشد.

دینام بالابر
موتور بالابر

پلاک دینام بالابر

هر الکتروموتور دارای یک پلاک است که مشخصات موتور بر روی آن نصب شده است. مشخصاتی نظیر توان یا قدرت ، سرعت ، کلاس حفاظتی بدنه و …

برای انتخاب یک الکتروموتور مناسب برای بالابر خود دقت فرمایید که حداقل کلاس حفاظتی بدنه IP54 یا IP55 باشد به این معنی که بدنه الکتروموتور در مقابل نفوذ گرد و غبار و حشارات موذی و همچنین پاشش آب مقاوم باشد.

بدیهی است که بر اساس ظرفیت و ارتفاع و سایر نیاز ها سرعت و قدرت موتور نیز براورد شود.که در ادامه در مورد توان و قدرت موتور یک بالابر ساختمانی یا کارگاهی صحبت خواهیم نمود.

مولفه های مهم پلاک الکتروموتور بالابر

توان یا قدرت الکترومور بالابر ساختمانی حداقل باید 2 اسب بخار باشد و عموما انتخاب مصرف کنندگان موتور تکفاز 3 اسب است. اما اگر ظرفیت بیشتر باشد قاعدتا موتور با توان بالاتر نیاز است.

سرعت الکتروموتور های بالابر های ساختمانی عموما 1400 دور است که حدودا در هر دقیقه 15 متر جابجایی خواهد داشت مگر در موارد خاص که موتور 3000 دور انتخاب میشود تا مصالح و مواد را با سرعت بیشتری به بالا انتقال دهد.

دسته بندی بالابرهای ساختمانی یا کارگاهی

به طور کلی بالابر های ساختمانی به دو دسته بالابر تکفاز و سه فاز تقسیم میشوند. عموما به دلیل دردسترس نبودن برق سه فاز یا هزینه سفارش آن در کارگاه های ساختمانی برق تک فاز موجود میباشد.به همین دلیل است که اکثر بالابر ها مجهز به الکتروموتور تکفاز هستند. مگر در موارد خاص که به دلیل بار زیاد جریان مصرفی آنقدر بالا میرود که الکتروموتور تکفاز نمیتواند جوابگو باشد.

اجزای اصلی بالابرهای ساختمانی

همانطور که گفته شد الکتروموتور جز اصلی ترین و مهمترین و گران قیمت ترین بخش یک بالابر ساختمانی است.

از دیگر اجزای بالابرها میتوانیم به گیربکس ، وینچ یا قرقره ، سیم بکسل ،پایه ها و ریل ،باکت حمل مواد ،کلید بالابر ، پولی و بدنه اشاره کرد.

  1. الکتروموتور

قلب تپنده و نیرو محرکه بالابر الکتروموتور استفاده شده در آن میباشد که با توجه به نوع برق (تکفاز یا سه فاز) انتخاب می‌شوند.

الکتروموتور های موجود در بازار،ایرانی،چینی و یا اروپایی میباشد.

که معمولا دورموتور ۱۴۰۰ و یا ۳۰۰۰ دور را دارند و همچنین چپ گردش و راست گردش می‌باشند که عامل اصلی بالا پایین بردن کابین است .

2.گیربکس

گیربکس قطعه ای است که در تماس کامل با الکتروموتور میباشد، وسیله ای که داری چرخدنده داخل خود میباشد این وسیله وظیفه کنترل دور موتور و همچنین قفل و باز کردن حرکت دستگاه را دارد به صورتی که هنگامی که الکتروموتور کارنکند گیربکس قفل می‌کند.

گیربکس بالابر ساختمانی

3.باکت(قیف)

این قطعه فلزی وظیفه حمل مصالح درون خود را دارد که معمولا به شکل یک فرغون و یک قیف است.

قیف یا باکت بالابر ساختمانی

  1. سیم بکسل و قرقره

این دو قطعه مکمل یکدیگر هستند. قرقره وظیفه جمع کردن سیم بکسل و یا آزاد کردن آن را دارد که به وسیله فولی به خروجی گیربکس وصل است.

قرقره بالابر ساختمانی

  1. اسکلت

مجموع لوله هایی که وظیفه مهار تمامی موارد گفته شده بالا را دارند. ساخت و مونتاژ این اجزا توسط بالابر ساز انجام خواهد گرفت.

اسکلت بالابر ساختمانی

از دیگر تجهیزاتی که در بالابرها استفاده می شود میتوانیم به ترمز الکتروموتور و ریموت کنترل اشاره کنیم. استفاده از ترمز و کنترل بسته به نیاز مصرف کننده است و در صورت نیاز میتوان موتور الکتریکی را به ترمز مجهز کرد و ریموت کنترل را نیز به سیستم اضافه کرد.

نصب ترمز برای موتور بالابر ساختمانی

ترمز برای موتور یک بالابر الزامی نیست اما اکثر بالابر ها یا وسایل انتقال عمودی را به ترمز مجهز میکنند. تصور کنید برای متوقف کردن یک بالابر در طبقه خاصی بدون وجود ترمز چه دردسرهایی برای اپراتور دستگاه بوجود می آید. چون توقف آنی موتور با توجه به نیروی گرانشی امری غیر ممکن است. اما ترمز الکتروموتور با قطع شدن برق دستگاه به کار می افتد و بالابر را در همان نقطه مورد نظر نگه میدارد . این امر باعث بالا رفتن ضریب ایمنی دستگاه نیز میشود. لذا توصیه ما انتخاب ایمنی بیشتر است.

الکتروموتور سه فاز یا الکتروموتور تکفاز برای بالابر مناسب است ؟

تکفاز بودن یا سه فاز بودن الکتروموتور انتخابی بالابر نیز مهم است و در صورت دسترسی به برق سه فاز بهتر است که از الکتروموتور تکفاز استفاده نشود . الکتروموتور های تکفاز به دلیل برخورداری از خازن و تجهیزات دیگر دارای قیمت بالاتری هستند و راندمان الکتروموتور های سه فاز را نیز ندارند.

همانطور که در ابتدا مطرح شد مهم ترین قسمت بالابرها موتور آنها میباشند که هم هزینه بالاتری نسبت به تجهیزات دیگر دارند هم جایگزینی انها به سرعت امکان پذیر نیست. به همین دلیل از کار افتادن موتور الکتریکی در یک کارگاه سختمانی موجب تاخیر در کار و استاپ شدن پروژه و در نتیجه ضرر های مالی برای کارفرما به همراه دارد . به همین منظور توصیه ما این است که در انتخاب مهم ترین بخش بالابر خود کوتاهی نکنید.

الکتروموتور 3 اسب تکفاز 1400 دور چینی – Barely

ظرفیت انواع بالابر ساختمانی

بالابرهای کارگاهی یا ساختمانی عموما در ایران با ظرفیت های متفاوتی ساخته می شوند.

  • ظرفیت 350 کیلوگرمی که عموما به الکتروموتور 3 اسب بخار یا همان 2.2 کیلووات مجهز میشود.
  •  500 کیلوگرمی که عموما به الکتروموتور 5.5 اسب بخار یا همان 4 کیلووات مجهز می شود. ( گیربکس پیشنهادی : VF110 شاکرین)
  •  750 کیلوگرمی که عموما به الکتروموتور 7.5 اسب بخار یا همان 5.5 کیلووات مجهز می شود.
  •  1 تنی  که عموما به الکتروموتور سه فاز 10 اسب بخار یا 7.5 کیلوواتی مجهز می شود.

گیربکس بالابر ساختمانی

با توجه به ظرفیت و نیاز مصرف کنندگان گیربکس های متفاوتی به موتور بالابر نصب میشود که میتوان بر اساس ظرفیت و توع موتوری که در بالا ذکر شد گیربکس های VF86 ,VF110 ,VF130 ,VF150 را مورد استفاده قرار داد.

قیمت الکتروموتور بالابر

بسته به ظرفیت بالابر مورد نیاز دینام مناسب انتخاب میشود که خب هرچه قدرت موتور بالاتر برود قیمت آن نیز بالاتر میرود. حال انکه سخت گیری در انتخاب نام تجاری موتور نیز میتواند بر قیمت آنها تاثیر گذار باشد.

هزینه های اضافی برای ایجاد ایمنی و راحتی مانند ترمز الکتروموتور و ریموت کنترل نیز بر قیمت تمام شده این کالا تاثیر خواهد گذاشت.

الکتروموتور چینی بالابر ساختمانی

برند های موجود در بازار اعم از چینی یا اروپایی یا ایرانی قیمت های متفاوتی را دارند. به دلیل شرایط بازار ایران و قیمت ها عموما از الکتروموتور های چینی برای ساخت بالابر استفاده میشود.

پرفروش ترین برند های چینی الکتروموتور بالابر در حال حاضر برند لایون ، آر ام پی ، بارلی موتو و گوانگلو میباشند.

الکتروموتور 2 اسب تکفاز 1400 دور – ایمر

جنس بدنه الکتروموتور بالابر

موتور های بالابر با اینکه در محفظه خود قرار میگیرند اما با توجه به ذات کار ساختمانی و شرایط محیطی و  … همیشه در معرض آسیب هستند.  تحمل وزن زیاد و لرزش های زیاد و ضربات احتمالی ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود برای همین دلیل است که برای نصب بر روی بالابر کارفرمایان الکتروموتور های با پوسته چدنی را انتخاب میکنند که بتوانند آنها را محکم به جای خود نصب کنند و خیال خود را راحت کنند.

شرایط محیطی نصب الکتروموتور

الکتروموتور ها در حالت کلی باید در ارتفاع زیر 1000 متر از سطح دریا و دمای کمتر از 40 درجه سانتیگراد نصب شوند.

خرید الکتروموتور بالابر یا سیم پیچی و تعمیر ؛ کدام بهتر است ؟

شاید شما هم در این دو راهی گرفتار شده باشید. توصیه ما به شما این است که قیمت الکتروموتور جدید را با هزینه تعمیر موتور قبلی بعلاوه افت راندمان موتور تعمیری را مقایسه کنید و نتیجه گیری کنید.

معمولا الکتروموتور های با قدرت پایین تر و سبک تر را با الکتروموتور جدید جایگزین میکنند اما اگر موتور سنگین بود و تفاوت های هزینه تعمیر و خرید الکترموتور جدید زیاد بود، سیم پیچی کردن الکتروموتور از کار افتاده کاری مقرون به صرفه خواهد بود.

خرید الکتروموتور بالابر

جهت استعلام قیمت موتور الکتریکی و اطلاع از موجودی و شرایط ارسال کالا با کارشناسان ما در تماس باشید. آبادگرموتور توزیع کننده کلیه الکتروموتور های چینی و ایرانی و اروپایی با قیمت مناسب بازار آماده ارسال کالا در اسرع وقت به اقصی نقاط ایران می باشد.

5/5 (1 نظر)

1 دیدگاه برای “الکتروموتور بالابر ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×