فولی چیست – استعلام قیمت فولی

pully

فولی ها (پولی) جزیی از یک سیستم انتقال نیرو هستند که عموما نیرو را از شفت الکتروموتور یا چرخ دنده به وسیله یک تسمه به عضو دیگر سیستم انتقال می دهند.از این رو در این مقاله به این سوال پاسخ میدهیم که فولی چیست و انواع فولی و سیستم فولی و تسمه را بررسی خواهیم کرد.

پولی که آن را به نام فولی نیز میشناسیم را میتوان به صورت زیر تعریف کرد :

فولی را میتوان هم به عنوان یک وسیله که وظیفه انتقال نیرو بین دو یا چند اجزا از یک سیستم را دارا میباشد را در قالب یک وسیله مجزا که دارای شیار یا دنده میباشد نام برد که وظیفه حفظ و کنترل چرخش تسمه را انجام میدهد (این نوع انتقال از طریق اصطکاک بین زنجیر (تسمه) با فولی است. و هم میتوان از آن به عنوان یک فعل یاد کرد یعنی فولی کردن خود وسیله تولید نیرو .به عنوان مثال  فولی کردن شفت (شافت) در انواع الکتروموتور 

 

 

انواع فولی

  • فولی ساده
  • فولی هرزگرد
  • فولی سنکرون

فولی ساده 

یک رینگ شیار دار است که باعث میشود تسمه از موقیعت خود خارج نشود این گونه فولی ها ارزان قیمت هستند اما در دماهای بالا نمیتوانند تسمه را خوب نگه دارند و ممکن است تسمه در جای خود بلغزد.

فولی سنکرون 

فولی سنکرون دارای دندانه در محیط خود هستند و این امر باعث میشود که دور موتور اعمال شده تقریبا ثابت بماند و نیرو کمتر به هدر برود.

فولی های سنکرون یا تایمینگ همانطور که توضیح داده شد بازدهی بالایی در سیستم دارند و این خصیصه فولی سنکرون باعث میشود که تسمه باریک تری برایشان استفاده شود.فولی های سنکرون نسبت به فولی های ساده مزیت های بیشتری دارند مثلا لغزش تسمه در دمای بالا در سیستم های با فولی سنکرون به صفر میرسد.

فولی هرز گرد 

فولی هرزگرد همانطور که از اسمشان قابل برداشت است تنها وظیفه ای که دارند این است که در سیستم باعث یکنواختی حرکات تسمه ها میشوند و انها را در داخل مسیر خود نگه میدارند.

موارد استفاده فولی

پولی ها را معمولا در مواردی استفاده می کنند که بخواهند ارتباط بین دو قسمت دستگاهی را برقرار کنند و نیرو را به عضو دیگر انتقال دهند این امر با کمک سایر اجزا مانند تسمه و پولی انجام میدهند.

یکی از موارد آشنای استفاده از فولی ها در کولر هست که نیروی نولید شده توسط موتور کولر را توسط تسمه و فولی به اجزای دیگر دستگاه انتقال می دهند.  این سیستم در موارد بسیار زیادی به چشمتان خواهد خورد به طور مثال در برخی از چرخ گوشت های صنعتی یا نیمه صنعتی نیز از سیستم انتقال نیروی فولی و تسمه استفاده میشود.

جنس فولی 

برای ساخت فولی ها امروزه سعی میشود از آلیاژی استفاده شود که خطر شکسته شدن آنها را کمتر کند. اما در گذشته اتفاقی که می افتاد این بود که فولی ها پس از گذشت مدتی از کار می شکستند یا ترک میخوردند.

فولی ها معمولا به صورت خام هستند و با توجه به شفت مورد استفاده تراش داده میشوند و سوراخ میشوند.

سیستم انتقال نیروی با استفاده از فولی و تسمه یکی از قدیمی ترین سیستم های انتقال نیرو است . از این رو برای آشنایی بیشتر مخاطبان تعریف و انواع تسمه را به صورت مختصر در این مقاله جای داده ایم.

تسمه 

سیستم انتقال فولی و تسمه یک سیستم رایج و قدیمی است . پس از اینکه به سوال فولی چیست پاسخ دادیم به بررسی تسمه میپردازیم.

از تسمه برای انتقال حرکت  استفاده میشود .

تسمه ها بر روی فولی قرار میگیرند.

این وسیله که بیشتر به صورت حلقه میباشد از مواد انعطاف پذیر تشکیل شده است که اتصال مکانیکی دو یا چند شافت را انجام میدهد به طور کلی وظیفه انتقال قدرت کاری هست که این وسیله انجام میدهد.

از مزایای استفاده ا تسمه میتوان به ساده بودن آن و کم صدا تر بودن آن نسب تبه چرخدنده اشاره کرد .

لازم به ذکر است که تسمه ها الزاما جای چرخدنده را نمیگیرند و ممکن است در یک سیستم هم از تسمه استفاده شود هم از چرخدنده 

انواع تسمه های صنعتی belts

Belt در لغت به معنی کمربند و یا وسیله ای که معمولا به شکل دایره بوده شناخته میشود که در صنعت به عنوان تسمه نیز از آن یاد میشود

  • تسمه های تخت 

ساده ترین نوع تسمه می باشد که بر روی پولی های محدب به کار میرود و مناسب جهت کار هادی سبک و استفاده در الکتروموتورهای توان پایین

  • تسمه های گرد 

این تسمه ها ضخامت بیشتری نسبت به تسمه های تخت داشته و مواد بیشتری در ساخت آن ها استفاده شده که فولی ها لبه دار قرار میگیرند

  • تسمه پروانه 

این تسمه ها همانطور که از نام آن ها پیداست داری سطح مقطع به صورت (V) می باشد .

این تسمه ها پر کاربرد ترین تسمه در صنایع می باشند.

استفاده در کولر های آبی شناخته شده ترین نوع کاربرد این تسمه ها است .

  •     تسمه تایم  (timing belts)

این تسمه ها روی پولی ها شیار دار استفاده می شوند و خود این تسمه ها داری شیار هایی می باشند که روی شیار های پولی چفت شده وحرکت را انجام می دهند.

از این تسمه ها در مواردی استفاده می شود که لغزش مورد نیاز نیست به عنوان مثال در موتور خودرو ها و موتورهای احتراقی که نیرو محرکه آن ها انواع سوخت های فسیلی می باشندمانند نفت و بنزین و گازويل و گاز

در صنعت انواع و اقسام مختلفی از فولی وجود دارد اما به صورت عمومی و کلی آنها به دسته های زیر تقسیم میشوند.

با توضیحات مختصری قصد داریم تا اشنایی نسبی با این مبحث در ذهن مخاطبان خود ایجاد کنیم.بدیهی است اطلاعات ریز تر و دقیق تر نیاز به مطالعه و جستجوی بیشتری دارد.

قطر فولی سرعت را تعیین میکند

همانطور که گفته شد فولی ها میتوانند به وسیله تسمه ، قدرت و سرعت ماشین ها را انتقال بدهند. این امر باعث میشود تا تنوع بیشتری در کاربری های مکانیکی دستگاه ها ایجاد شود. مثلا با تغییر قطر فولی ها سرعت متفاوتی به دستگاه های دوار منتقل شود. در واقع نسبت قطر فولی ها به یکدیگر تعیین کننده نسبت سرعت است.

 در تصاویر زیر دو حالت کلی با فولی های بزرگ و کوچک دستگاه ها نشان داده شده است.

  • حالت اول – فولی دستگاه دوار بزرگتر از فولی الکتروموتور است . اگر بخواهیم سرعت کمتری به ماشین وارد شود باید از فولی بزرگتر استفاده کنیم.

فولی دستگاه بزرگتر از فولی الکتروموتور است

  • حالت دوم _ فولی کوچکتر برای دستگاه دوار باعث افزایش سرعت میشود.

فولی دستگاه کوچکتر از فولی الکتروموتور است

خرید فولی 

جهت خرید فولی و تجهیزات مورد یاز باید با دانستن اطلاعات کامل از دستگاه و سیستم خود به مراکز فروش کالاهای صنعتی مراجعه فرمایید . فولی مورد نظر خورد را باتوجه به نوع و جنس تسمه ها و سایز شفت موتور مورد نظر سفارش دهید.

برای خرید فولی باید نوع تسمه را به فروشنده اعلام کنید . بر روی تسمه های نوع آنها نوشته شده است . تسمه از نوع A یا B یا C است . همچنین قطر فولی نیز از نکات با اهمیت است که در سرعت خروجی سیستم تاثیر گزار خواهد بود. قطر فولی باید به گونه ای انتخاب شود که بعد از سوراخ کردن و تراش دادن جای شفت ،فضای کافی تا شیار فولی باقی بماند تا از شکسته شدن فولی در حین کار جلوگیری شود.

جهت خرید و سفارش الکتروموتور های سه فاز یا تکفاز به همراه فولی با ما تماس حاصل فرمایید.

آبادگرموتور توزیع کننده انواع کالاهای صنعتی و کشاورزی واقع در بازار سعدی جنوبی تهران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *