6 نشانه تعمیرگاه بد الکتروموتور – وقت خداحافظی با تعمیرگاه فعلی

آیا الکتروموتور و یا الکتروپمپ شما در دستان مطمئنی است؟

شش نشانه از اینکه دستگاه شما در تعمیرگاه الکتروموتور بی کیفیتی در دست تعمیر و عیب یابی است. این مطلب به شما کمک میکند تا سیم پیچ و سرویس کار مطمئن و کار درستی را پیدا کنید.

در این مطلب نشانه هایی از تعمیرات و سرویس بد و بی کیفیت الکتروموتور ها و پمپ ها را به شما معرفی میکنید . با مطالعه این مطلب به صورت کلی میتوانید تشخیص دهید که تعمیر و عیب یابی دستگاه شما به خوبی انجام شده است.

 

عیب یابی الکتروموتور

نشانه بد اول – ایراد استاتور

یک مرکز تعمیرات بد تست هسته استاتور قبل و بعد از تعمیرات را انجام نمیدهد . تست قبل از تعمیرات مشخص می کند که آیا آسیب استاتور جدی است و موتور یا پمپ باید با یک دستگاه نو تعویض و جایگزین شود. یا میتوان آن را به خوبی سرویس و تعمیر کرد.

تست بعد از تعمیرات این آسودگی خاطر را به شما میدهد که استاتور به خوبی تعمیر شده است و میتواند عملکرد خوبی داشته باشد.

یک مرکز خدمات بسیار بد، هنگام نرم کردن سیم پیچ های قدیمی قبل از برداشتن، استاتور را بیش از حد گرم می کند !

بیشتر بخوانید : عیب یابی الکتروموتور سه فاز

نشانه بد دوم – اصلاح یا تغییر غیر استاندارد قطعات موتور

اگر تعمیرکار شما قطعات موتور را بدون مشورت و تخصص لازم تعویض کند یا تعمیر کند دیر یا زود وقت خداحافظی با دستگاه است. هرگونه تغییرات غیر اصولی در قطعات اصلی و اورجینال الکتروموتور یا الکتروپمپ مانند شافت، بلبرینگ ، سیل ها و فن و از همه مهمتر طراحی سیم پیچی ها میتواند بر کارامدی و بازدهی کلی دستگاه و سایر قسمت های دستگاه تاثیر بگذارد.

شما احتمالا متوجه این تغییراتی که تعمیرکار داده است نشوید اما در طول زمان استفاده و به مرور این تغییر غیراستاندارد کار خود را میکند و الکتروموتور را از پای در می آورد. حتی اگر متوجه تغییرات غیر استاندارد قطعات شوید تغییر دادن آن به حالت استاندارد OEM وقت و زمان و انرژی شما را هدر خواهد داد.

بیشتر بخوانید : 5 دلیل خرابی الکتروموتور 

نشانه بد سوم – شیوه های تعمیر ضعیف و غیر اصولی و غیر علمی

تعمیرکار و تعمیرگاه بد از روش های غیر مرسوم و غیر استاندارد تایید نشده توسط انجمن های استاندارد بهره میگیرد . به عنوان مثال استفاده از شعله باز برای جداسازی سیم پیچ ها که باعث ازبین رفتن آبکاری هسته میشود و حتی ممکن از هسته را از فرم و حالت خود خارج کند و تغییر شکل دهد.

  • یا افزایش شکاف هوا که باعث افزایش تلفات در سیم پیچی مسی و استاتور و روتور میشود که در نتیجه افت توان و قدرت موتور اتفاق می افتد. شما دوست ندارید قدرت موتورتان کاهش یابد.
  • سنگ زنی و براده کردن بیش از حد، که کارامدی و راندمان موتور را کاهش میدهد .افزایش مقاوت سیم پیچ استاتور باعث کاهش راندمان و افزایش تلفات در سیم پیچی میشود.

بیشتر بخوانید : عیب یابی خرابی الکتروموتور از لحاظ ظاهری و فنی

نشانه بد چهارم – تجهیزات تست ناقص یا بی کیفیت

برای فهمیدن علت اصلی خرابی الکتروموتور باید با استفاده از تجهیزاتی مثل دستگاه مگر و مولتی متر و … دستگاه را قبل و بعد از تعمیر تست کرد. یک تعمیرکار و تعمیرگاه الکتروموتور و دستگاه های الکتریکی و مغناطیسی باید از تجهیزاتی مانند ولت متر و وات متر و آمپر متر و مگاهم متر و تستر تلفات هسته  و … برخوردار باشد. البته یک مولتی متر دیجیتال میتواند بسیاری از این کارها را انجام دهد.

همچنین تجهیزات دیگر مثل دینامومتر و سرعت سنج و ارتعاش سنج میتواند لول و سطح کار تعمیرکار بالا ببرد .

لازم به ذکر است که تمامی تجهیزات و ابزار یک تعمیرکار حرفه ای باید به صورت سالانه و یا دوره ای تست و کالیبره شوند. اگر نتایج دقیق و معتبر نباشند آزمایش و تست جه فایده ای دارد ؟!

نشانه بد شماره پنج – تعمیرات غیر مجاز

یک تعمیرکار بد کارهایی را دست میگیرد که اصلا صلاحیت و مهارت و تجربه لازم برای انجام آن را ندارد.به خصوص وقتی دستگاهی دارید که دارای گارانتی است . بهتر است آن را به جایی بفرستید که شرکت سازنده یا فروشنده به شما معرفی میکند . از باز کردن و تست الکتروموتور گارانتی دار خودداری بفرمایید.

بیشتر بخوانید : تعویض بلبرینگ الکتروموتور 

نشانه شماره پنجم تعمیرکار غیر حرفه ای – عدم اعتقاد به استانداردها

یک تعمیرگاه و یا تعمیرکار بد پروتکلی برای مستند کردن تعمیر خود ندارد .برخی از تکنسین ها ممکن است ذهن خوبی داشته باشند و هیچ مرحله ای را فراموش نکنند . اما در یک روز تعطیل یا زمانی که فناوری دیگری نیاز به انجام تعمیر دارد یا زمانی که فرد جدیدی قرار است روی موتور کار کند یک چک لیست دقیق از مراحل انجام شده و مراحل مورد نیاز مطابق با یک روند استاندارد مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید : 8 فاکتوری که میتواند گریس کاری بلبرینگ الکتروموتور را تحت تاثیر قرار دهد

صحبت اخر

به احساس خود اعتماد کنید. اگر فکر میکنید که تعمیرگاه الکتروموتور شما به روز نیست. بیشتر بررسی کنید.

  • آیا آنها از آزمایش و تست استاتور صرف نظر میکنند؟
  • آیا آنها بدون استعلام و تایید شما دست به کار میشوند؟
  • آیا جعبه ابزار آنها خالی است و از ابزار سالم و به روز استفاده نمیکنند؟
  • آیا رویه و روند کار آنها برای هر تکنسین متفاوت و سلیقه ای است ؟
  • اگر پاسخ این سوالات مثبت است به فکر پیدا کردن یک تعمیرکار جدید باشید.

تعمیرگاه تخصصی الکتروموتور و الکتروپمپ

آبادگر موتور توزیع کننده کالاهای کشاورزی و صنعتی واقع در خیابان سعدی تهران با ارتباط با همکاران بیشمار خود در این صنف میتوانند تعمیرکار و سرویس کار های قابل اطمینان را به شما معرفی کنند . در صورت نیاز به آشنایی با تعمیرگاه الکتروموتور مطمئن و قابل اعتماد و سایر تامین کنندگان کالاها و خدماتی از این دست مانند ترمز دار کردن الکتروموتور بالابر با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *