مقررات مصرف انرژی و راندمان الکتروموتور

تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی همیشه خیلی مقرون به صرفه نیست ، حقیقت جالب این است که بزرگترین سهم مصرف انرژی الکتریکی هر محصول در دنیا مربوط به موتورهای الکتریکی است . رایج ترین نوع الکتروموتور های AC موتورهای القایی هستند که بیش از 100 سال است که مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه به مقررات مصرف انرژی الکتروموتورها را که در سال 2021 تصویب شد اشاره خواهیم کرد.

اما مقررات دولتی و بین المللی در خصوص کارآمدی یا راندمان الکتروموتورهای که خواستار تامین راندمان استاندارد بین المللی IE3 و حتی بالاتر برای موتور های الکتریکی با توان 0.75 کیلووات به بالا هستند وضع شده اند این نوع موتورها برای استفاده در زمینه ها و کاربری های مختلف در کشور های توسعه یافته ترجیح داده میشوند. همچنین موتورهای EC یا (electronically cummtated) در بسیاری از موارد نظیر سیستم استخراج دود فشرده انتخاب ارجح هستند.

موتور EC چیست

الکتروموتور EC یا Electronically commutated motor برای کار با منبع تغذیه جریان متناوب AC طراحی شده اند . اما شباهت بیشتری به موتورهای جریان مستقیم یا DC دارد .

آنها در اصل یک اهنربای دائمی و موتور جریان مستقیم بدون جاروبک هستند که دارای قطعات الکترونیکی روی برد هستند . لوازم الکترونیکی اضافه شده به این موتور ها به آنها اجازه میدهد تا بهترین ویژگی ها را از هر دو نوع موتور AC و DC  را ترکیب کنند و حتی آنها را بهبود بخشد. به همین دلیل موتور های EC در دسته بندی خاص خود قرار میگیرند.

موتور EC

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی موتورهای الکتریکی حدود 45 درصد انرژی الکتریکی تولید شده جهانی  و 75 درصد مصرف انرژی الکتریکی در صنایع را به خود اختصاص می دهند.

برای کاهش انتشار گاز CO2 و همچنین کاهش هزینه الکتروموتور در طول چرخه عمر آن ، کارآمدی یا راندمان مخصوصا در وضعیت آب و هوایی امروزه در جهان بسیار حائز اهمیت است.

مقررات مصرف انرژی الکتروموتور

بر اساس مقررات جدید که در جولای سال 2021 لازم الاجرا شد ، الکتروموتور های با راندمان ممتاز (IE3) می بایست در تمامی تاسیسات جدید ، هنگام ارتقاع دادن تجهیزات و در زمان جایگزینی موتورهای IE2 مورد استفاده قرار گیرند.

برای محاسبه طبقه بندی IE، بازده انرژی یک موتور الکتریکی به صورت نسبت توان خروجی مکانیکی به توان ورودی الکتریکی محاسبه می شود.

امروزه طیف وسیعی از فن‌های استخراج دود پلی‌پروپیلن مقاوم در برابر مواد شیمیایی در سطح راندمان ( ultra premium efficiency )IE5  در اروپا موجود است که طبق مقررات راندمان موتور الکتریکی به عنوان محدوده بازده فوق‌العاده شناخته می‌شود. این موضوع محدوده فن های صنعتی را بسیار بالاتر از الزامات راندمان بین المللی قرار می دهد.

مزایای موتورهای EC

موتور های EC ممکن است به نظرتان پیچیده بیایند اما این الکتروموتور ها پروسه تولید را بسیار کارامد تر و به صرفه تر میکنند همچنین آنها قابلیت اطمینان بیشتری دارند و به آنها اجازه میدهد عملکرد و کارایی بهتری داشته باشند . بیشترین سود نیز ناشی از کنترل سرعت و مصرف انرژی است که به مصرف کننده اهدا میشود.

راندمان دلیل اصلی انتخاب موتور های EC نسبت به موتورهای AC است. با موتورهای EC ولتاژ برق جریان متناوب AC اصلاح میشود و در نتیجه تلفات داخلی موتور کاهش می یابد برای این منظور یک اینورتر ولتاژ موتور را بسته به موقیعیت تعیین میکند.

سایر مزایا

  • راندمان بالا
  • مصرف برق پایین
  • قابلیت نظارت یکپارچه بر عملکرد ( دمای موتور، روتور قفل شده و … )
  • طراحی کامپکت و جمع و جور
  • قابلیت کنترل سرعت
  • عملکرد گسترده (کنترل فشار و بسیاری موارد دیگر)
  • نصب آسان ( PLUG and PLAY( (اتصال به برق و استفاده

در نهایت میتوان گفت که موتور های EC برای مصرف در مواردی که بهره وری انرژی یکی از موارد و ملاحظات اصلی سیستم است بسیار مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *