تفاوت الکتروموتور AC و DC برای کاربری‌های صنعتی

الکتروموتور AC و DC چه تفاوت‌هایی دارند؟

الکتروموتور های برق متناوب شبکه (Alternate Current) و جریان مستقیم (Direct Current) برای تامین نیروی مورد نیاز برای کاربرد های مختلف صنعتی استفاده می شوند.

در حالی که الکتروموتور DC از موتور های الکتریکی AC الهام گرفته و ساخته شده است. اما تفاوت های قابل توجهی بین آنها وجود دارد.

این تفاوت ها قطعا بر عملکرد تجهیزات تاثیر میگذارد در نتیجه قبل از انتخاب یکی از این دو باید به تفاوت های الکتروموتور جریان متناوب و مستقیم اشراف کامل داشت.

 

تفاوت های الکتروموتور AC و DC

در این مقاله ما به هر دو موتور به طور جداگانه نگاهی می اندازیم تا جنبه های مختلف از طراحی گرفته تا جریان پایه و عملکرد این دو الکتروموتور را بررسی کنیم. در این مقاله به صورت مختصر تفاوت الکتروموتور AC و الکتروموتور DC را برای شما مخاطبان عزیز شرح خواهیم داد.

الکتروموتور AC

این الکتروموتورها از جریان متناوب AC برای ایجاد انرژی مکانیکی از انرژی الکتریکی استفاده می کنند. طراحی تمامی موتور های برق متناوب AC شبیه به هم و یکسان است. آنها از یک روتور و استاتور تشکیل میشوند. استاتور میدان مغناطیسی را تولید یکند، در صورتی که روتور به خاطر میدان مغناطیسی القایی شروع به چرخش می کند.

در هنگام خرید الکتروموتور برق متناوب باید دو ویژگی مهم مورد بررسی قرار گیرد.

سرعت الکتروموتور که بر روی پلاک الکتروموتور با یکای RPM نمایش داده میشود و میزان گشتاور راه اندازی موتور.

الکتروموتور DC

DC motor

الکتروموتور های جریان مستقیم ماشین هایی هستند که به صورت مکانیکی تغییر پذیر هستند. آنها از جریان مستقیم باتری تغذیه میکنند. آنها شامل یک سیم پیچ یا آرمیچر هستند که برای تولید سطوح مختلف سرعت و گشتاور از آنها استفاده میکنند. برعکس الکتروموتور های متناوب AC، سرعت الکتروموتور های مستقیم را میتوان با تغییر ولتاژ اعمال شده به آرمیچر یا با تنظیم جریان میدان ساکن تغییر داد و کنترل کرد.

 

مشاهده انواع الکتروموتور سه فاز

 

الکتروموتور AC در مقابل الکتروموتور DC

حال که هر دو نوع الکتروموتور را به طور جداگانه بررسی کردیم، درک تفاوت الکتروموتور AC و الکتروموتور DC که در زیرآورده شده است آسان تر است.

  • موتور های AC  یا Alternative Current به جریان متناوب متکی هستند، این در حالی که موتور های DC یا Direct Current از جریان مستقیم استفاده میکنند.
  • الکتروموتور های DC انرژی را از سلول ها یا باتری ها دریافت می کنند که ولتاژ ثابتی را در اختیار قرار می دهند و جریان الکترون ها را در یک جهت خاص امکان پذیر میکنند. موتور های AC انرژی را از ژنراتور های AC یا برق شهری دریافت میکنند و باعث میشوند که الکترون ها جهت جریان خود را تغییر دهند.
  • جریان انرژی پایدار در الکتروموتور های DC آنها را برای کاربری هایی که به سرعت و گشتاور و عملکرد ثابت و عملیات پایدار نیاز هستند مناسب میکنند.
  • این در حالی است که الکتروموتور های AC با تغییرات مدام انرژی که دارند مناسب برای کاربری های صنعتی و مسکونی ایده آل هستند.
  • الکتروموتور های AC برای کمپرسور ها، کمپرسور تهویه مطبوع، پمپ های هیدرولیک، پمپ های آبیاری بسیار مناسب هستند. این در حالیست که موتور های DC جریان مستقیم برای تجهیزات نورد کارخانه فولاد و ماشین های کاغذ ترجیح داده می شوند.
  • الکتروموتور های DC تکفاز هستند اما الکتروموتور های AC هم سه فاز و هم تکفاز تولید می شوند.

مزایا و معایب الکتروموتور DC و AC

الکتروموتور های جریان مستقیم دارای مزایی نظیر کنترل سرعت با دقت بالا و کنترل گشتاور مناسب هستند . راه اندازی این موتور ها  آسان است. از معایب نیز میتوان به حجم بزرگ موتور های با توان بالا و راندامان پایین آنها اشاره کرد.

همچنین به دلیل جرقه های تولیدی الکتروموتور های DC از آنها در محیط های حساس و قابل اشتعال نمیتوان استفاده کرد.

موتور های DC به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند.

از معایب الکتروموتور های AC میتوان به ناتوانی در کار با سرعت های کم اشاره کرد.

انواع الکتروموتورهای DC جریان مستقیم

الکتروموتورهای جریان مستقیم به سه دسته کلی زیر دسته بندی می شوند.

انواع الکتروموتور AC

به طور کلی الکتروموتور های جریان متناوب به دو دسته کلی زیر تقسیم میشوند. درباره الکتروموتور های القایی و سنکرون در مقاله الکتروموتور ها بیشتر بخوانید.

  • الکتروموتور القایی Induction motor
  • الکتروموتور سنکرون Synchronous motor

نتیجه گیری

الکتروموتور DC و الکتروموتور AC

  پس از بررسی مواردی که در بالا در خصوص تفاوت الکتروموتور AC و الکتروموتور DC مطرح شد، متوجه میشوید که منابع برق و سطح کنترل قدرت فاکتور های کلیدی و مهمی هستند که مصرف کننده باید برای موتور های برق متناوب و مستقیم در نظر بگیرند.

در هنگام خرید الکتروموتور توصیه ما به شما این است که با یک متخصص و فنی کار با تجربه مشورت کنید. آنها میتوانند جزییات برنامه شما را بررسی کنند و مناسب ترین گزینه را برای نیاز شما پیشنهاد دهند.

 

1 دیدگاه برای “تفاوت الکتروموتور AC و DC برای کاربری‌های صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *