بازیافت الکتروموتور : چه اتفاقی بعد از مرگ الکتروموتور رخ میدهد.

بازیافت الکتروموتور

 

بعضی وقت ها یک الکتروموتور دیگر ارزش تعمیر ندارد. یک ایراد اساسی پیدا کرده است و سالها از عمر مفید آن گذشته و یا بارها تعمیر شده است. مثلا هسته استاتور یا روتور و … به کلی معیوب شده است . در این مقاله در مورد بازیافت الکتروموتور و فلزات و اجزای ارزشمند قابل فروش الکتروموتور صحبت خواهیم کرد.
یک خرابی فاجعه بار زمانی رخ میدهد که ترکیبی از ایرادات به کرات و حتی پس از بارها تعمیر رخ میدهد.

بیشتر بخوانید : عیب یابی الکتروموتور از لحاظ ظاهری و فنی

چه اتفاقی بعد از مرگ یک الکتروموتور رخ میدهد ؟

مسلما شما یک الکتروموتور چند ده یا حتی صد و خورده ای کیلوگرمی را به سطل زباله نمی اندازید. اسقاط موتورها کار آسانی نیست و بازیافت موتورها برای کاهش دفن زباله، زباله های جامد و به طور کلی آلودگی محیط زیست مهم است.

بازیافت کنندگان چگونه یک الکتروموتور از کار افتاده را از بین میبرند؟

یافتن الکتروموتور ها و الکتروپمپ ها و حتی ویبراتورهای صنعتی از کار افتاده برای بازیافت کنندگان با ارزش است. آنها تا حد امکان سعی میکنند بیشترین تعداد موتور های الکتریکی را به دست بیاورند. دلیل این امر به دست اوردن فلزات گران بهایی همچون مس و آلومینیم و فولاد است.

آنها از چکش یا آسیاب چکشی یا سایر دستگاه های بازیافت استفاده میکنند تا محفظه و پوسته الکتروموتور را شکسته و سایر اجزا آنها را جدا کنند.
و در نهایت هر فلز به دست آمده را به قیمت خواهند فروخت.

مواد قابل بازیافت به کار رفته در الکتروموتور

در ساخت الکتروموتور ها از فلزات فولاد در روتور و استاتور و شافت و بلبرینگ ، از مس در سیم پیچی استاتور ، از آلومینیم و چدن در ساخت بدنه و فلنچ و قسمتی از استاتور و پلاستیک در عایق ها و فن استفاده شده است که همه آنها قابلیت بازیافت دارند.

بازیافت الکتروموتور برای فلز مس

مس اصلی ترین و ارزشمند ترین قست قابل بازیاف یک موتور الکتریکی است . این کار باعث میشود تا از منابع طبیعی حفاظت شود . مس یکی از اجزای اساسی یک الکتروموتور است که قیمت این کالا نیز بر اساس همین فلز تعیین میشود.

مس بهترین هادی الکتریسیته فلزی غیر گران بها در طبیعت است.

خیلی از محصولات الکتریکی با استفاده از فلز مس ساخته میشوند که همین امر این فلز را به کالایی با ارزش برای بازیافت تبدیل میکند.
بازیافت مس یک گزینه پایدار تر و مفید تر از دفع و دور ریزی آن است. همچنین بازیافت فرصت های شغلی ایجاد میکند. اقتصاد را تقویت میکند و ردپای زیست محیطی را کاهش میدهد.
هرچه الکتروموتور بزرگتر باشد به طبع مقدار مس و الومینیم در داخل آن بیشتر است. هرچه فلز مصرف شده بیشتر باشد آن کالا برای بازیافت با ارزش تر است.

قیمت فروش سیم مسی بازیافتی در بازار

حدود 10 الی 15 درصد وزن یک موتور الکتریکی را سیم مسی آن تشکیلی میدهد . در حال حاضر سیم های مسی را به قیمت حدود 300 هزار تومان به ازای هر کیلو گرم از شما میخرند.

آیا بازیافت مس و فلزات الکتروموتور ارزش زحمت دارد ؟

ممکن است جدا کردن مس از الکتروموتور و سیم پیچی بسیار کار سخت و وقت گیری باشد. نیاز به ابزار آلات یا دستگاه برای جدا کردن کلاف ها ازاستاتور شاید شما را از این فکر منصرف کند. این تصمیم بستگی به وقت شما و میزان انرژی و نیاز شما دارد. البته در صورتی که موتور الکتریکی را در سطل زباله نیز بیاندازید. کارگران و شرکت های جمع آوری کننده زباله های بازیافتی را خوشحال خواهید کرد. و خوشبختابه امروزه بازیافت متریال های قابل بازیافت کمک بزرگی به اقتصاد و محیط زیست میکنند.

دستگاه بازیافت الکتروموتور

برای بازیافت موتور های الکتریکی به صورت همیشگی نیاز به ماشین الات بازیافت کننده موتور الکتریکی است که بتواند موتور ها را برش دهد و سیم پیچی مسی را از داخل استاتور خارج کند .

برای این امر دستگاه هایی طراحی شده و توسط شرکت های سازنده عرضه میشوند که میتوانند این کار را با سرعت بیشتر مثلا حدود سی موتور الکتریکی در ساعت انجام دهند . البته دستگاه های پیشرفته تر نیز وجود دارند که میتوانند تا چند تن در ساعت مواد داخل الکتروموتور را خورد و جدا کنند . ویدیو زیر از کانال آپارات فروشگاه اینترنتی قطعات لوازم خانگی ایگدری برداشته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *