الکتروپمپ یا موتور پمپ دیزلی

پمپ هایی که با نیروی الکتریکی یا برق کار میکنند نسبت به پمپ های دیزلی بسیار به صرفه تر و کار آمد تر هستند . به این معنی که شما برای رسیدن به یک قدرت یکسان یا هد یکسان در الکتروپمپ ها انرژی کمتری مصرف میکنید.

چرا پمپ الکتریکی یا الکتروپمپ انتخاب بهتری است ؟

پمپ ها و شناور های الکتریکی مزایای بیشماری نسبت به پمپ های سوختی و دیزلی دارند . به همین دلیل برای صارف ساختمانی و ساخت و ساز و معدنی و تمامی پروژه های تجهیز انتخاب اول پیمانکار و مصرف کننده هستند.

انتخاب پمپ مناسب برای مصارف آبگیری امری حیاتی است تا بتوان به بیشینه اجرایی و صرفه جویی در هزینه ها رسید.

دسته بندی پمپ ها

به طور کلی پمپ ها بر اساس نوع منبع تغذیه به دو دسته پمپ های دیزلی و الکتریکی (الکتروپمپ) طبقه بندی میشوند. بدیهی است هرکدام از این پمپ ها برای مصارف خاصی میتوانند انتخاب مناسبی باشند. تصمیم برای اینکه کدام پمپ برای کاربری مورد نظر مناسب تر است یک امر مهم است.

عموما آبگیری یکی از اولین اقدامات شروع یک پروژه و کارگاه ساختمانی است. مواردی وجود دارند که انتخاب یک موتور پمپ دیزلی میتواند منطقی باشد. مواردی مانند جاهایی که دسترسی به الکتریسیته یا برق و ژنراتور وجود ندارند.

این در حالی است که با مقررات جدید زیست محیطی و افزایش هزینه استفاده از سوخت های فسیلی مشاهده شده است که این صنایع نیز تغییر رویه ای به سمت پمپ ها و شناورهای الکتریکی در دهه های اخیر از خود نشان داده اند.

همانطور که گفته شد الکتروپمپ ها مزایای زیادی نسبت به موتور پمپ یا پمپ هایی که با سوخت کار میکنند دارند و این امر آنها را انتخاب محبوب تر و معقول تری برای مصارف بی شمار این کالا است که در ادامه به ذکر دلایل آن میپردازیم.

پنج دلیل برتری الکتروپمپ

الکتروپمپ ها گزینه اول انتخاب پیمانکاران هستند و دلایل اصلی آنها به پنج مورد زیر خلاصه میشود.

  • کارکرد دائم یا دائم کار

اگر میخواهید پمپ شما به صورت دائم و مداوم در محل کار کند،پمپ الکتریکی گزینه معقول تری است.تا زمانی که الکتروپمپ به منبع الکتریکی ثابت و مداومی وصل باشد میتواند بصورت مداوم و بدون آسیب و خرابی به کار خود ادامه دهد.

بصورت معمول در مواردی که در هرچرخه بیش از بیست دقیقه آب و مایعات دیگر نیاز به پمپاژ دارند استفاده از الکتروپمپ بهتر است. در حالی که موتور پمپ های دیزلی نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند.

پمپ های گازوییلی یا سوختی نیاز به چندین وقفه برای سوخت گیری دارند که این کار باعث توقف کار شده و هزینه ها را نیز بیشتر میکنند. این مساله را نیز در نظر بگیرید که در برخی از نقاط دنیا مقررات دولتی تکنسین را موظف میکند که یک اوپراتور 24 ساعته از پمپ دیزلی مراقبت کند.

  • کار در ارتفاع بالا

خیلی از افراد از این مسئله اطلاع ندارند اما ارتفاع کار میتواند کارکرد موتور پمپ یا پمپ دیزلی را تحت تاثیر قرار دهد .دلیل این امر این است که هرچه  ارتفاع بیشتر باشد فشار هوا کمتر است که میتواند کار موتور پمپ ها را برای پمپاژ سخت تر کند. کارکرد یک پمپ دیزلی در ارتفاع بالا نسبت به سطح دریا با راندمان بسیار پایین تری همراه خواهد بود.

برای مثال یک پمپ سوختی در شهر دنور ایالت کلورادو با ارتفاع 5820 فوت از سطح دریا با 30 درصد کاهش پمپاژ همراه خواهد بود. برای توضیح ساده تر  اینگونه می گوییم که یک پمپ با ارتفاع پمپاژ 10 متر در سطح دریا تنها قادر خواهد بود 7 متر در ارتفاع 5820 فوتی آب پمپاژ کند.

بعلاوه هرچه سطح اکسیژن کمتر شود و تراکم خود را از دست بدهد موتورهای گازی و دیزلی به دهانه با دریچه باز تری نیاز دارند تا مقدار هوا کافی را وارد کنند که این امر به نوبه خود به معنای سوزاند بیشتر سوخت و هزینه بیشتر است.

  • هزینه کلی یا نهایی
تفاوت هزینه پمپ الکتریکی و دیزلی برای مدت زمان مشخصی از کارکرد

به طور کلی کار کردن یک الکتروپمپ در برابر یک موتور پمپ مقرون به صرفه تر است به یک دلیل ساده : هزینه برق از سوخت کمتر است. پیمانکاران میتوانند تا 50 % یا حتی بیشتر صرفه جویی را با استفاده از برق به جای سوخت تجربه کنند. از این رو در انتخاب الکتروپمپ یا پمپ دیزلی یکی از بزرگترین مواردی که باید در نظر گرفته شود هزینه نهایی پروژه است.

همچنین هزینه الکتروپمپ ها در زمان تعمیر و نگهداری و سرویس نیز مقرون به صرفه تر است. همانطور که میدانید طراحی و تولید الکتروپمپ ها تکامل پیدا کرده و پیشرفته شده است. آنها طوری ساخته میشوند که با دوام تر باشند و در مقابل خوردگی مقاومت کنند. این امر باعث میشود که دفعات سرویس و تعمیر در طول زمان کمتر شود در نتیجه کار به صرفه تر شود.

اکثر موتور پمپ های استاندارد نیاز به تعویض روغن و فیلتر بعد از مدت زمان مشخصی کارکرد دارند که به معنای توقف کار و هزینه اضافی است.

  • دوست دار محیط زیست

همان گونه که می دانید در سال های اخیر گرمایش زمین بیشتر شده و نگرانی ها حول این زمینه افزایش یافته است. شرکت ها نیز روش های پاک تری برای راه اندازی موتور های تجهیزات  خود را پذیرفته اند.

سوزاندن سوخت های فسیلی مثل گازوییل و … برای تامین انرژی محرکه پمپ ها، گاز های گلخانه ای ( دی اکسید کربن و .. )  تولید میکنند که این امر در نهایت باعث آسیب های جدی به محیط زیست میشود. ( گفته میشود بدون گازهای گلخانه ای دمای کره زمین حدود 15 درجه کمتر خواهد شد )

پمپ های الکتریکی دوست دار محیط زیست

این در حالی است که الکتروپمپ ها بیشتر با محیط زیست سازگار هستند مخصوصا اگر نیروی الکتریسیته مورد نیاز از روش های پاک مانند خورشیدی یا بادی و یا سایر راه های جایگزین تولید شود.این را هم اضافه میکنیم که الکتروپمپ ها و شناور ها نسبت به موتور پمپ های دیزلی صدای بسیار کمتری تولید میکنند که این امر نیز در لوکیشن های به خصوص یک مزیت بزرگ تلقی میشود.

یک مورد مهم تر که باید به آن اشاره کنیم این است که موتور پمپ های دیزلی و سوختی در مناطق و مکان هایی که احتمال وقوع آتش سوزی وجود دارد نمیتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. از پمپ های سوختی در مناطقی که هرگونه نشتی میتواند به حیات وحش آسیب برساند یا در مناطقی که آب مجاور برای تامین آب آشامیدنی استفاده میشوند اجتناب کرد. این خطر با استفاده از پمپ های الکتریکی از بین می رود.

  • ایجاد خلاء ( کاواک زایی – Cavitation )

این خلاء زمانی اتفاق می افتد که حباب های هوا در داخل یک پمپ به دلیل افت فشار به وجود می آید و مایع را به بخار تبدیل میکند و با چرخش پروانه پمپ دوباره به مایع تبدیل میشود. حباب های هوا که به سرعت ایجاد شده و منفجر میشوند و سطح پروانه را فرسایش میدهند و باعث کاهش عملکرد پمپ و خرابی زودرس آن میشوند .

آسیب پروانه پمپ در اثر ایجاد خلاء

بدون اینکه بخواهیم وارد جزییات زیاد شویم دو نوع ایجاد خلا (در مکانیک به آن کاواک زایی گفته میشود) ممکن است اتفاق بیافتد :

  • مکش
  • تخلیه

نوع رایج تر پدیده کاویتاسیون مکشی است که عملا با استفاده از یک پمپ الکتریکی از بین میرود. در این حالت مکش باز در نزدیکی پروانه پمپ اتفاق میافتد و برای کشیدن طولانی مایع از طریق شیلنگ به شیلنگ وابسته نیست .

نوع دیگر کاواک زایی یا کاویتاسیون تخلیه است که میتوان در یک الکتروپمپ شناور اتفاق بیافتد

اما میتوان با رعایت حداقل غوطه وری مورد نیاز و استفاده پمپ در بهترین نقطه یا نزدیک ترین نقطه به بهترین بازده آن را از بین برد.

امیدواریم که این مقاله ترجمه شده توسط سایت آبادگرموتور در مورد انتخاب الکتروپمپ یا پمپ دیزلی کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *