استاندارد راندمان انرژی NEMA – IEC – EFF

استاندارد  NEMA آمریکا , استاندارد IEC اروپا

تعاریف NEMA و IEC

NEMA National Electrical Manufacturers Association

NEMA انجمن ملی تولید کنندگان تجهیزات الکتریکی بزرگترین انجمن تجاری در خصوص تولید تجهیزات الکتریکی در ایالات متحده آمریکا است. این شرکت در سال 1926 در آمریکای شمالی تاسیس شده است.  NEMA از صنعت حمایت می کند و استاندارد های مربوط به محصولات الکتریکی را منتشر میکند.

IEC International Electrotechnical Commission

IEC کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک می باشد که در سال 1906 در انگلستان تاسیس شد و در حال حاضر در شهر ژنو سوییس مستقر است. این سازمان گروهی است که استانداردهای بین المللی را برای کلیه فن آوری های الکتریکی و الکترونیکی و تکنولوژی های مرتبط منتشر می کند و در مجموع به الکترونولوژی شناخته شده است.

استاندارد IEC در یک فرایند اجماع توسط شرکت های شرکت کننده در این سازمان توسعه می یابد و منتشر می شود.

مقاله ای که مشغول مطالعه آن هستید منتشر شده در سال 2020 است که از وب سایت شرکت ABB توسط آبادگر ترجمعه شده است،با این امید که برای مخاطبین مفید واقع شود.

Article | Fort Smith, Arkansas, United States | 2020-11-12 / لینک منبع 

 

استاندارد NEMA
استاندارد NEMA

فعالیت های NEMA

از سال 1926 انجمن بین المللی تولید کنندگان لوازم الکتریکی (NEMA) متشکل از حدود 450 کمپانی است که استانداردهایی را برای استفاده در امریکای شمالی تنظیم کرده است و در سطح بین المللی مورد استفاده تولید کنندگان و مصرف کنندگان قرار میگیرد.

NEMA به طور مرتب کتاب MG1 کتابی که به کاربران محصولات الکترونیکی مانند الکتروموتور ها و ژنراتور ها در انتخاب و کاربرد مناسب کمک میکند را منتشر می کند.

این کتاب شامل اطلاعات کاربردی در مورد اجرا،راندمان و بهره وری ، امنیت،آزمایش و تست،ساختار و ساخت الکتروموتور های برق شبکه  AC یا متناوب DC می باشد.

استاندارد های NEMA در زمینه های سیستم های الکتریکی ساختمانی،الکترونیک باتری و لوازم خانگی ، اتوماسیون صنعتی موتورها،روشنایی،تجهیزات توزیع انرژی،سیم و کابل،تصویر برداری امنیتی و ارتباطات،عایق گذاری و فناوری های نو ظهور منتشر میشود.

فعالیت های IEC

در مقابل ، IEC کمیسیون بین المللی تجهیزات الکترونیکی استانداردهایی را برای موتور های الکتریکی و تجهیزات برای باقی دنیا منتشر می کند. مشابه NEMA ، IEC استاندرد 60034-1 را برای راهنمایی موتورهای الکتریکی برای بازار جهانی منتشر می کند.

در حالی که مشابهت های بسیاری بین NEMAوIEC وجود دارد چند تفاوت اساسی نیز در دو استاندار موتورها دیده می شود. فلسفه استاندارد NEMA بیشتر بر طراحی های قدرتمند تر برای کارایی های وسیع تر تاکید می کند.انتخاب آسان و وسعت کاربرد دو فاکتور اساسی برای فلسفه طراحی های NEMA می باشند.

در طرف مقابل IEC تمرکز طراحی را بر کاربرد و کارایی بنا نهاده است.

انتخاب تجهیزات که بر اساس استاندارد IEC هستند نیازمند دانش بیشتری درباره نوع کاربری مانند بار موتور،نوع کار(چرخه کار) و جریان موتور با بار کامل FLC(Full load current) میباشد. به عبارت دیگر انتخاب تجهیزات IEC نیازمند اطلاعات و دانش کاملتری درباره کاربرد آنها می باشد.

علاوه بر این ، NEMA تجهیزات و قطعات را با ظریب ایمنی طراحی میکند و ممکن است که حتی تا 25 در صد سرویس فاکتور داشته باشد و این درحالی است که IEC تمرکز را بر فضا ،ابعاد و صرفه جویی در هزینه ها گذاشته است.

بازدهی الکتروموتور ها

استاندارد های راندمان IEC 

IEC Efficiency standards

استاندار IEC/EN 60034-30-1 در مورد راندمان موتورهای تولید شده برق شبکه AC در سال 2014 منتشر شد.

این استاندارد چهار کلاس IE برای الکتروموتور های تک سرعته تعریف کرده است. در مقایسه با استاندارد IEC/EN60034-30 که در سال 2008 تدوین شده بود این استاندارد جدید به طور قابل ملاحظه ای رنج محصولات تحت پوشش خود را وسیع تر کرد. این وسعت شامل الکترو موتورهای 8 قطب (پل) بود و کلاس راندمان انرژی IE4 را نیز معرفی نمود و به استاندارد جدید اضافه کرد.

آخرین استاندارد IEC برای موتور های الکتریکی

اخیرا استاندارد IEC/TS 60034-30-2 منتشر شده که استاندارد قبل را به روز رسانی کرده و الکترو موتور های با سرعت متغیر که در استاندارد قبلی جایی نداشتند را به انها اضافه کرده است که برای موتور های الکتریکی مغناطیسی سنکرون کاربرد دارند.

استاندارد جدید IEC/TS 60034-30-2 آماده شده که یک زمینه جدید برای فناوری های حرکتی مدرن و نو آورانه و رقابتی برای توسعه بازار ایجاد کند.

 

 

 

IEC NEMA
 

IE1

راندمان استاندارد

برای هر رده از راندمان

IE2

راندمان بالا High

10 درصد احتمال تخریب موتور

IE3

راندمان برتر Premium

کاهش می یابد

IE4

راندمان فوق العاده Super

  IE5

استانداردی ندارد

EFF چیست؟

استاندارد دیگر راندمان که ممکن است به چشم شما بخورد استاندارد های EFF هستند که از EFF1 , EFF2 و EFF3 تشکیل شده اند.

استاندارد راندمان EFF نیز استانداردی اروپایی است که راندمان تجهیزات الکترونیکی را نمایش می دهد که برعکس استاندارد های IE  هرچه عدد نمایش داده شده در کنار EFF کوچکتر باشد راندمان بالا تر است . پس نتیجه مییگیریم که:

EFF1 > EFF2 > EFF3   در حالی که  IE5 > IE4 > IE3 > IE2 > IE1

EFF3

EFF3 در استاندارد اروپایی دارای کمترین راندمان یا کارایی استاندارد است. به این معنی که میزان انرژی دریافتی به انرژی که تحویل میدهد دارای تلفات بسیار زیادی میباشد. از این رو الکترو موتور هایی که استاندارد EFF3  هستند خیلی کم استفاده میشوند یا حتی در کشور های توسعه یافته منسوخ شده هستند.

EFF2

تلفات انرژی در موتور های EFF2  بیست درصد کمتر از موتور های EFF3 و چهل درصد بیشتر از موتور های EFF1 می باشند.

در موتورهای کلاس EFF ، تلفات سرگردان 0.5 درصد از توان ورودی در نظر گرفته می شود. اما در استانداردهای IEC ، تلفات سرگردان تعیین می شود.

برای کلاس EEF آزمایش راندمان بر اساس استاندارد IEC 60034-2-1: 1996 در نظر گرفته میشود.

از این رو و با توضیحات ارایه شده میتوان استنباط کرد که استاندارد های IEC وEFF دو استاندارد اروپایی مشابه میباشند که IEC جدید تر و شناخته شده تر است.

در مورد استاندارد NEMA  چطور ؟

NEMA هنوز استانداردی برای IE5 در بازار آمریکای شمالی تعریف نکرده است ،اگرچه برخی تولید کنندگان موتور هایی را به عنوان موتور هایی با نام VFD با کارایی خیلی فوق العاده(Ultra Premium Efficiency) به بازار عرضه میکنند. که همان مفاهیم کارایی معادل IE5 در آن قابل مشاهده است.

سطح راندمان IE5 برای نسل های جدید موتور هایی که با فناوری های جدید ساخته خواهند شد و در زمینه های قیمت و زمان نصب و سایر فاکتور ها بهره وری را افزایش خواهند داد یک پیش زمینه مناسب میباشد.

چرا بهره وری و راندمان اینقدر موضوع مهم و داغی است ؟

دولت ها به دلایل زیادی الزاماتی را برای موتور ها بوجود آورده اند.موتور ها به صورت تقریبی 53 % از مصرف برق جهان را به خود اختصاص می دهند،بعضی موتور ها ممکن است تا بیست سال یا بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند درنتیجه انرژی اتلاف شده توسط یک موتور ناکارآمد در طول عمر محصول جمع می شود و منجر به فشار غیر ضروری بر شبکه های برق و انتشار CO2 قابل اجتناب می شود.

به سادگی با تمرکز بر انتخاب موتورهای بهینه ، تولید کنندگان میتوانند تجهیزات خود را برای بهبود کارایی سیستم ها طراحی کنند و باعث شوند تا تاثیرت زیست محیطی مخرب کاهش یابند و همچنین در هزینه ها صرفه جویی شده و این صرفه جویی ها به مصرف کنندگان نیز منتقل شوند. علاوه بر کاهش گاز های گلخانه ای و قبوض انرژی، یک موتور کارآمد میتواند باعث بهتر شدن کیفیت هوا و هنچنین کاهش زمان کارکرد تجهیزات شده و در نتیجه افزایش راندمان خروجی را برای کاربر فراهم نماید.

آیا ارزش ارتقاع دارد ؟ پس انداز و باز پرداخت .

هزینه صرف شده برای خرید یک الکترو موتور و یک وسیله برقی تنها درصدی از هزینه ای است که برای انرژی مصرفی آن در طول عمر آن می شود. برای موتور های کم ولتاژ بازگشت هزینه حاصل ارتقاع آنها به موتور با راندمان بالا تر حدود دو الی سه سال است. با در نظر گرفتن راندمان های جدید و بالاتر ، زمان باز پرداخت هزینه برای ارتقاع انجام شده می تواند کمتر از یک سال شود.

از مطالب فوق میتوان نتیجه گرفت که ازتقاع دادن تجهیزات الکترونیکی یا انتخاب الکتروموتورهایی با راندمان بالا تر میتواند در بلند مدت صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد و منجر به صرفه جویی در هزینه ها شود.

این مقاله برگرفته از وبسایت شرکت ABB می باشد که توسط آبادگر ترجمه شده است .برای تهیه کالا های مورد نیاز با آبادگر موتور تماس حاصل فرمایید.

17 دیدگاه برای “استاندارد راندمان انرژی NEMA – IEC – EFF

 1. اشتراک‌ها: الکترو موتور های کایجیلی - KAIJIELI - الکترو موتور های برند کایجلی KAIJELI معرفی سری ها و اطلاعات فنی

 2. اشتراک‌ها: الکتروموتور های لاین - LION - آبادگرموتور خرید الکترو موتور تک فاز و سه فاز لاین

 3. اشتراک‌ها: الکتروموتورهای استریم - STREAM - معرفی الکترو موتور های استریم سه فاز و تک فاز

 4. اشتراک‌ها: معرفی الکترو موتور ها و شرکت گوانگلو Guanglu - آبادگرموتور

 5. اشتراک‌ها: الکتروموتور های لاین - LION - آبادگرموتور خرید الکترو موتور تک فاز و سه فاز لاین

 6. اشتراک‌ها: الکترو موتور های لروی سومر - LEROY SOMER - خرید الکترو موتور لروی سامر

 7. اشتراک‌ها: الکترو موتور های لروی سومر - LEROY SOMER - خرید الکترو موتور لروی سامر

 8. اشتراک‌ها: الکتروموتور ایده آل IDEA - ساخت چین - آبادگرموتور الکتروموتور سه فاز و تک فاز

 9. اشتراک‌ها: استاندارد ابعاد و نصب الکتروموتور ها - پایه و فلنج- جداول سایز فریم و ابعاد شفت

 10. اشتراک‌ها: الکتروموتور های لاین - LION - آبادگرموتور خرید الکترو موتور تک فاز و سه فاز لاین ساخت چین

 11. اشتراک‌ها: الکتروموتور HOYER هویر دانمارک

 12. اشتراک‌ها: قیمت الکتروموتور چینی - قیمت دینام چینی - آبادگرموتور

 13. اشتراک‌ها: الکتروموتور VEM وم - آلمان - خرید و فروش الکتورموتور- آبادگرموتور

 14. اشتراک‌ها: قیمت الکتروموتور چینی - قیمت دینام چینی -الکتروموتو چینی - خرید الکتروموتور چینی

 15. اشتراک‌ها: قیمت الکتروموتور چینی - قیمت دینام چینی - آپدیت لیست به تاریخ 1400/10/20 - آبادگرموتور

 16. اشتراک‌ها: الکتروموتور موتوژن - قیمت الکتروموتور موتوژن + کاتالوگ موتوژن

 17. اشتراک‌ها: الکتروموتور لاین - LION - خرید الکتروموتور تک فاز و سه فاز لاین ساخت چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×