تعویض و جایگزینی الکتروموتور

اطلاعات مهمی که در هنگام جایگزینی الکتروموتور به کارتان خواهد آمد

در فروشگاه آبادگر موتور ما اغلب با تماس هایی روبرو میشویم که در خصوص جایگزینی الکتروموتور استعلام میکنند اما اطلاعات کافی در اختیار ندارند. اطلاعات درج شده روی پلاک یا nameplate الکتروموتور آن چیزی است کاملترین اطلاعات را در این مورد به شما میدهد.

اغلب افراد تماس میگیرند و به دنبال جایگزینی الکتروموتور کارگاه یا دستگاه خود هستند اما اطلاعات کمی در اختیار دارند. ولتاژ ،قدرت ، سرعت مواردی هستند که فرد ارایه میدهد. قطعا این اطلاعات ضروری است اما کافی نیست.

اما برای جایگزینی استاندارد موتور الکتریکی به اطلاعات دیگری نیاز است تا بتوان یک خرید و جایگزینی خوب و تمیز را انجام داد.

ساده ترین راه حل این است که یک عکس از پلاک الکتروموتور و نوع نصب آن را برای تامین کننده موتور ارسال کنید. البته بهتر است اول پلاک را خوب پاک و تمیز کنید تا مشخصات درج شده بر روی این موتور کار کرده قابل رویت باشد.

به دست آوردن اطلاعات مفید از پلاک الکتروموتور نیازمند تجربه  نیز هست. ارجاع به دیتا شیت ها و جداول استاندارد مانند استاندارد بین المللی IEC اروپا یا NEMA امریکا یا سایر استاندارد های مرتبط به ما کمک میکند تا الکتروموتور جایگزین مناسب را با موفقیت شناسایی کنیم.

 

پلاک موتور الکتریکی
پلاک حاوی اطلاعات الکتروموتور

چه چیزی بر روی پلاک الکتروموتور درج شده است ؟

برای برخی افراد اطلاعات درج شده بر روی پلاک موتور الکتریکی مانند یک زبان خارجی است . اما همین زبان رایج و مشترک علم است که به نصاب ها ،اپراتورها و پرسنل تعمیر و نگهداری این امکان را میدهد تا نوع موتور و الزامات آن موتور را درک کنند و بر اساس آن اقدامات خود را انجام دهند.

پلاک یا nameplate موتور الکتریکی پارامترها و اطلاعاتی در مورد طراحی مکانیکی ، رفتار الکتریکی و الگو های ابعادی را در خود جای داده است.

اکثر پلاک های الکتروموتور از استیل و آلومینیم ساخته میشود تا آسیب نبیند و در طولانی مدت سالم باقی بماند. اطلاعات نیز عموما روی پلاک حک میشود.

این اطلاعات برای نصب و اتصال سیم ها و راه اندازی با اینورتر ها و تعویض و یا سیم پیچی الکتروموتور ضروری هستند.

اطلاعات الزامی و اختیاری که در پلاک الکتروموتور درج می شود

 1. شرکت سازنده

خیلی سرراست اولین چیز که روی پلاک میبینید نام شرکت سازنده الکتروموتور است. در ادامه سایر اطلاعات مانند مدل الکتروموتور و … نوشته میشود.

 1. گروه و کلاس های مناطق و محیط های خطرناک

اگر قرار است یک موتور الکتریکی در مناطقی با پتانسیل وجود گاهای اشتعال اور استفاده شود.ضروری است که موتوری را استفاده کنید که از خود جرقه ای به بیرون ندهد. این کلاس ها وگروه های استاندارد برای طبقه بندی محیط های به اطلاح خطرناک و اینکه چگونه الکتروموتور های ضد جرقه طبقه بندی میشوند تا در این مناطق مورد استفاده قرار بگیرند بوجود آمده اند.

 1. سایز فریم Frame size

استاندارد سازی ابعاد الکتروموتور با سایز فریم آنها مشخص میشود که مولفه ای استاندارد در سطح جهانی است . یعنی میتوان همه رابط ها را مانند گیربکس های صنعتی و … را با توجه با سایز فریم الکتروموتور به هم کوپل کرد.

 1. ولتاژ نامی الکتروموتور

ولتاژ اسمی الکتروموتور به شما ولتاژی را معرفی میکند که در آن الکتروموتور با راندمان حداکثرش کار میکند.البته الکتروموتورها به صورت تکنیکالی میتوانند با ولتاژی 10 درصد پایین تر یا بالاتر ولتاژ نامی کار کنند. البته سازندگان توصیه میکنند که نوسان ولتاژ بیشتر از 5 درصد نباشد. طبیعی است که تفاوت ولتاژ ورودی به الکتروموتور میتواند در اجرا و کیفیت کار الکتروموتور تاثیر به سزایی داشته باشد.

 1. آمپر نامی تحت بار کامل F.L  AMPS

مقدار جریانی که سیم پیچی الکتروموتور برای بار نامی و ولتاژ نامی طراحی شده است.

 1. سرعت نامی تحت بار کامل R.P.M

یکی از پایه ای ترین مواردی که باید برای جایگزینی الکتروموتور رعایت کنید سرعت نامی است که با  r.p.m نمایش داده میشود. سرعتی که در آن گشتاور بار کامل برای ولتاژ و فرکانس نامی تحویل میشود.

 

 1. فرکانس HZ

فرکانس مولفه ای است که بر حسب سیکل در ثانیه محاسبه میشود و برق ورودی به الکتروموتور معمولا با فرکانس 50 و 60 طراحی میشود.فرکانس موتور باید با فرکانس منبع برق ورودی یکسان باشد تا موتور با موفقیت کار کند. فرکانس برق متناوب شهری در ایران 50 هرتز است.

 1. سرویس فاکتور S.F

این پارامتر که پارامتر مهمی هم هست نشان دهنده بار میزان بار متجاوز از بار مجاز است که موتور بدون داغ کردن یا آسیب دیدن میتواند تحمل کند. سرویس فاکتور همچنین برای این که مشخص کند آیا الکتروموتور میتواند در ارتفاع ها بالا به صورت دائم کار کند استفاده میشود. در واقغ این مولفه نشان میدهد موتور چقر میتواند در شرایط سخت تحمل داشته باشد.

بنابراین، سرویس فاکتور 1.15 به موتور این امکان را می دهد که در صورت بارگذاری بیش از حد برای مدت زمان کوتاه، 15 درصد توان بیشتری تولید کند.

 1. کارایی یا راندمان

راندمان یا کارایی که با حروف IE یا EFF به همراه عداد به کار میرود.  مانند IE2 یا EFF2  . در واقع نشان دهنده میزان تبدیل انرژی ورودی به انرژی مکانیکی خروجی که توسط شافت الکتروموتور تحویل داده میشود است. و به صورت حاصل تسیم مقدار قدرت ورودی به قدرت خروجی الکتروموتور و به درصد مشخص میشود. راندمان یا کارایی مولفه بسیار حیاتی و مهمی است . از آنجایی که هر مقدار انرژی که مصرف میشود هزینه دارد و قبض برق باید پرداخت شود. اگر موتور برای زمان طولانی مدت و دائم کار کند مسلما توجه به راندمان الکتروموتور در هنگام جایگزینی یک کار معقول و منطقی است.

 1. بلبرینگ (D.E و ODE)

اطلاعات مربوط به نوع بلبرینگ ها نیز بر روی پلاک موتورها درج میشود. نوع بلبرینگ از جمله بلبرینگ انتهای درایو D.E یا بلبرینگ مقابل انتهای درایوODE یا …مشخص میشود. همچنین سایز بلبرین نیز درج میشود.

 1. شمارع گواهی شده الکتروموتور C.C

این شماره با توجه به نوع استانداردی که در ساخت الکتروموتور استفاده شده است بر روی موتور درج شده است.

 1. سریال نامبر SN

یک شماره شناسایی منحصر به فرد برای الکتروموتور .

 1. درجه بین المللی حفاظت بدنه یا IP

IP  یا International protection کدی استاندارد است که با دو عدد بعد از حروف IP ذکر میشود . عدد اول نشان دهنده میزان حفاظت بدنه موتور در برابر نفوذ ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت الکتروموتور در برابر نفوذ مایعات است.

 1. نوع محفظه ENCL

نوع محفظه یا روش خنک کنندگی متدی است که محفظه موتور و نوع خنک کنندگی آن طراحی میشود تا سیم پیچی ها و اعضای داخلی الکتروموتور در برابر ورود رطوبت و عوامل شیمیایی و الودگی ها محافظت شود. انواع زیادی از روش های خنک کنندگی به صورت استاندارد وجود دارد. اما استاندارد خنک کنندگی الکتروموتور های چینی در بازار عموما از نوع فن خنک کننده کاملا محصور (TEFC) است .

 1. اسب بخار یا توان نامی

اسب بخار که با HP نمایش داده میشود توان خروجی الکتروموتور است . تونایی الکتروموتور در ارائه گشتاور مورد نیاز برای سرعت نامی الکتروموتور است. معمولا برای نمایش توان در اروپا از کیلووات KW و در امریکا از اسب بخار یا HP استفاده میشود.

 1. ضریب توان یا (P.F) power factor

ضریب توان یک موتور الکتریکی نشان دهنده نسبت توان واقعی به توان ظاهری است که مقداری بین صفر تا یک دارد. ضریب توان کم نشان میدهد که موتور توان اکتیو کمتری میگیرد که میتواند موجب افت ولتاژ ، گرمای بیش از حد و اتلاف انرژی شود. اگر مقدار ضریب توان کم باشد، به این معنی است که انرژی منبع به طور کامل به کار مفید تبدیل نمی‌شود.

 1. دمای محیط

درجه دمایی که محیطی که الکتروموتور در آن نصب شده است و میزان زمانی که میتواند موتور در آن محیط کار کند. اگر بر روی پلاک الکتروموتور دمای مجاز محیط درج نشده است . دمای مجاز برای موتور های IE2 و کمتر 40 درجه سانتیگراد است. و برای موتور های با راندمان  IE3 درجه حرارت مجاز محیط 60 درجه است.

 1. آمپر A

حداكثر جريان مجاز الكتروموتور را نشان مي دهد كه ميزان جريان نبايد بيشتر از مقدار فوق و بلكه هميشه الكتروموتور طوری انتخاب شود كه زير مقدار فوق كار كند.

 1. نوع برق ورودی – فاز

تعداد فاز الکتروموتورهای AC  با عدد یک برای تکفاز و عدد سه برای الکتروموتور سه فاز بعد از علامت ~ برروی پلاک الکتروموتور نوشته میشود.معمولا این علامت در قسمت بالا سمت چپ الکتروموتور درج میشود.

بیشتر بخوانید : برق سه فاز چیست ؟

 1. کد های T

الکتروموتورهایی که برای استفاده در مناطق خطرناک طراحی و ساخته میشوند به عنوان موتورهای ضد انفجار یا ضد جرقه یا موتور های EX شناخته میشوند. Explosion proof electric motors

کد T نمایانگر میزان دمایی است که سطح موتور تولید میکند و ممکن است باعث اشتعال گازها و ذرات موجود در محیط شود.

 1. کلاس عایق بندی الکتروموتور

این مولفه که با حروفی برروی پلاک مشخص میشوند نمایش داده میشوند. معمولا الکتروموتور ها کلاس F و H هستند. هرچه کد کلاس بالاتر باشد میزان دمای قابل تحمل عایق های سیم پیچی بیشتر است. کلاس F قابلیت تحمل دمای تا 155 درجه را دارد.

فروشگاه آبادگر موتور

فروشگاه آبادگر موتور ارائه دهنده انواع سرویس ها و تعمیرات انواع الکتروموتور بارلی و نمایندگی فروش الکتروموتور بارلی میباشد. جهت دریافت مشاوره و تعویض یا تعمیر انواع الکتروموتور با ما تماس بگیرید.

021-33991833 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *